Dziś Janów Podlaski znany jest przede wszystkim, ze słynnej na całym świecie aukcji koni arabskich „Pride of Poland”, która odbywa się co roku w drugi weekend sierpnia – najdroższy koń sprzedany na aukcji- El Passo osiągnął cenę 1 miliona dolarów! Stadnina w Janowie Podlaskim znana jest również jako najstarsza w Polsce państwowa stadnina koni. Została założona za zgodą Aleksandra Wielkiego w 1817 roku. Najstarsze zachowane dziś budynki stadniny pochodzą z lat czterdziestych XIX wieku. Wizytówka całej stadniny to Stajnia Zegarowa, którą zaprojektował wybitny polski architekt o włoskich korzeniach – Henryk Marconi. W stadninie, poza pięknymi arabami i elegancką klasycystyczną zabudową, można też zobaczyć cmentarz dla koni.

Miejscowość Janów Podlaski cieszy się długą historią i tradycjami. Pierwsza osada w miejscu Janowa powstała już w epoce kamienia. Pisemne wzmianki o Janowie Podlaskim pochodzą z 1423 roku. Janów znany był wtedy jako Janów Biskupi, ponieważ stanowił własność biskupów łuckich. Do dziś w Janowie zachowały się budynki związane z biskupstwem. Możemy zobaczyć m.in.: barokowy kościół Świętej Trójcy pochodzący z początku XVIII wieku, wolnostojącą murowaną dzwonnicę w kształcie baszty z 1745 roku, późnobarokowe seminarium duchowne z XVIII w. oraz klasycystyczny kościół filialny św. Jana Chrzciciela wybudowany w latach wybudowany na przełomie XVIII/XIX wieku. Z Janowem związana jest postać Adama Naruszewicza. Tutaj słynny biskup, historyk i poeta spędził ostatnie lata swojego życia. Pochowano go w krypcie w Kościele Św. Trójcy, a w pobliżu kościoła znajduje się tzw. grota Naruszewicza, gdzie podobno oddawał się częstym rozmyślaniom.

Inną atrakcją Janowa jest stacja benzynowa, na której zachował się (chyba jedyny w Polsce) ręczny dystrybutor paliw z 1928 roku. Używano go jeszcze w latach 70tych. Dziś stanowi już jedynie atrakcję turystyczną.

Please follow and like us: