Usytuowany na wzgórzach kredowych, nad brzegiem Bugu, Mielnik urzeka swoim malowniczym położeniem. Otacza go unikalna roślinność, która rozwinęła się dzięki właściwościom specyficznego mikroklimatu. W samej miejscowości powstał rezerwat przyrody „Uszeście”, w którym chronione są wyjątkowe gatunki roślinności kserotermicznej. Mielnik szczyci się też bogatą historią. Pierwsze wzmianki o osadzie w Mielniku pojawiły się już w XI wieku. Mielnik przez kilka wieków stanowił ważne centrum handlowe i port rzeczny na szlakach łączących Kraków z Wilnem i Lwów z Gdańskiem. W 1501 roku zawarto tu znaną Unię Mielnicką, która zacieśniała związek Polski i Litwy.
W Mielniku możemy zobaczyć Górę Zamkową, na której stał kiedyś średniowieczny zamek. Do dziś zachowały się tu fragmenty muru zamku mielnickiego oraz pozostałości murowanej kaplicy Św. Aleksandra Newskiego. Ze szczytu (189 m n.p.m.) możemy podziwiać piękną panoramę doliny Bugu. U podnóża Góry Zamkowej pozostały ruiny katolickiego kościoła Świętej Trójcy z XV wieku, który w późniejszych wiekach służył jako cerkiew.
Wśród zabytków Mielnika można wymienić cerkiew prawosławną Przenajświętszej Bogurodzicy, wybudowaną w 1825 roku na miejscu drewnianej cerkwi oraz prawosławną kaplicę cmentarną z 1776 roku. Ponadto, w Mielniku można zwiedzić Kościół Przemienienia Pańskiego wybudowany w latach 1912-1920 ( we wnętrzu obraz z XVIII w., krucyfiks z wieku XVII, monstrancje barokowe z XVIII w.). Inną z atrakcji jest działająca do dziś kopalnia kredy.